Autor: Anna Lukáčová
Publikované 18.03.2020


 

Dobrá pracovná povesť

Priatelia, strážte si dobrú pracovnú povesť.

Poznáte tú teóriu, že všetko sa Vám v živote vráti ako bumerang? Tak teda...

 

Ak ste s tým „praštili“ vo svojom poslednom (predposlednom) zamestnaní, vedzte, že množstvo informačných kanálov vedie k Vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi. People hire people. Ľudia poznajú ľudí. Personalisti sa posúvajú z HR oddelenia na iné HR oddelenie. A Vaši bývalí kolegovia možno pracujú tam, kde sa Vy uchádzate o pozíciu.

 

Vždy si radi overíme, či informácie, ktoré o sebe v životopise poskytujete, sú pravdivé. Overíme si dĺžku trvania zamestnania, Vašu kolegialitu, výsledky Vašej práce, pracovnú morálku, dochádzku. Samozrejme, Vašu odbornosť pre danú pozíciu. Taký je fakt a je to fér.

 

Ponúkneme Vám pár modelových, ale reálnych situácií, priamo z dielne NC:

 

  1.  kandidát na pomerne vysokú pozíciu, Launch managera. Prešiel dvomi kolami pohovorov a špeciálnym testom. Prišli na rad referencie od dvoch predchádzajúcich zamestnávateľov. A prvé momenty rozdielnych názorov na ukončenie PP. Od oboch sme dostali rovnaký záver. Nie je tímový hráč.  Sledoval vlastné záujmy. Nebol schopný delegovať prácu. Nebol ochotný rešpektovať nové postupy a implementované informačné systémy. „V prípade záujmu kandidáta, ponúkli by ste mu opätovne PP?“ Pravdepodobne nie. Oukej. Pri tejto pozícii to s týmto kandidátom nevyšlo. Kandidát je odborník. Nie je však people managerom.

 

  1.  kandidát na p. Servisného technika. Výborný životopis, výborná odborná stránka, certifikáty, žiadúce vzdelanie. Na osobnom pohovore veľmi fajn, nastúpiť môže ihneď, aj keď už nie je v skúšobnej dobe. Zvláštne. Overujeme referencie u predchádzajúcich zamestnávateľov (samozrejme nie u aktuálneho). Nespoľahlivý. Nevyhovujúci zdravotný stav (nemôže pracovať nočné zmeny). Je to podmienka aj na našej pozícii, kandidát o tom vie. Pri tejto pozícii to nevyšlo.

 

  1.  „Kandidát sa postavil, odniesol hrnček do umývadla a odišiel. A už sa nevrátilkeď sme ho zháňali niekoľko dní, nereagoval. Zaslali sme mu výpoveď. Podpísal. Ako pozerám v životopise, on už pracoval v inej spoločnosti“ Nemáme záujem o stretnutie.

 

  1.  „Nie, nepracoval u nás na pozícii Strategického nákupcu“

 

A takto môžeme pokračovať veľmi dlho...

 

Pozitívnych referencií dostávame na našich kandidátov niekoľkonásobne viac. Aby ste si nemysleli! :D Naozaj sa nájde len zopár expertov, z času na čas

Vaši kolegovia a nadriadení Vás vnímajú. Vnímajú Váš vzťah k práci, Vaše výsledky. Vaše nasadenie aj pracovnú morálku. A vedia pochváliť, sú objektívni. O referencie žiadame v písomnej forme.

 

 

Pozor, aby Vás zlá referencia nepripravila o skvelú pracovnú príležitosť.. Nehnevajte sa na personalistov, bývalých kolegov. Nepomáha to. Spoľahnite sa na overené postupy:

Upravte si relevantné informácie vo Vašom CV. To je prvý krok.

Ukončite svoje pracovne záväzky korektne.

Nenadávajte na kolegov a nadriadených.

Rozmyslite si, čo na sociálne siete publikujete

Zdieľajte článokO Autorovi článku


Anna Lukáčová

lukacova@neumannconsulting.sk
+421 918 241 048

Svoju prácu mám naozaj rada. Je to kolotoč výziev! Spájať predstavy a požiadavky našich klientov s realitou pracovného trhu do konečného výsledku v podobe jedného, úspešného kandidáta je výzvou. A my v Neumanne milujeme výzvy! :)

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial