Autor: Martina Jantáková
Publikované 11.12.2019


 

Hľadanie zamestnania je práca na plný úväzok

Vstúpiť do sveta nezamestnanosti môže priniesť skvelý pocit slobody a nekonečného množstva voľného času. O tom, ako využiť čas medzi koncom a začiatkom nového zamestnania, si môžete prečítať v článku mojej kolegyne. Ak ste však nastavený tak, že sa určite chcete zamestnať čo najskôr, treba sa tomuto procesu prispôsobiť. Predsa len, povedzme si na rovinu, ak pre vás hľadanie nového zamestnania predstavuje vstávať na poludnie a zvyšok dňa stráviť na kávičkách a výletoch, obávam sa, že pracovný pohovor tak skoro mať nebudete.
Tu je niekoľko zaujímavých rád od nás, ktoré vám pri hľadaní môžu napomôcť.

 

Viete čo hľadáte?
Najdôležitejším bodom v hľadaní zamestnania je mať určené isté kritéria, ktoré od novej práce očakávate. Mnoho kandidátov vlastne nevie, kde by sa v pracovnom svete chceli uplatniť a tak posielajú životopisy ledabolo na pozície účtovníka, údržbára či manažéra. Premyslite si teda, v akom odbore chcete pracovať, aká lokalita je pre vás zaujímavá a v neposlednom rade, aké sú vaše finančné očakávania. Treba mať reálne ciele a zvážiť, či ponúkaný plat na pozícii, na ktorú ste sa rozhodli reagovať, je pre vás akceptovateľný. V prípade naozaj skúseného kandidáta je zamestnávateľ ochotný priplatiť, aj to však má svoj limit.

 

Kto hľadá, nájde
Nečakajte, že vám ideálna pracovná ponuka spadne k nohám. Nepoľavujte v aktívnom hľadaní. Využite svoje kontakty a popýtajte sa v okolí, či nevedia o zaujímavej pozícii. Buďte sám sebe recruiterom a vyhraďte si čas, keď sa budete každý deň aktívne venovať job huntingu.

 

Životopis je stavebný kameň úspechu
Zaujímavý životopis je prvým, kľúčovým krokom, vďaka ktorému môžete u budúceho zamestnávateľa zožať úspech. Je viac než pravdepodobné, že všeobecne napísané, stručné životopisy neprejdú u recruiterov prvotným sitom. Preto prv než pošlete spoločnosti svoj životopis, uistite sa a „vypichnite“ skúsenosti, o ktorých sa budú chcieť dozvedieť viac.
Osožné tiež bude, ak si životopis zverejníte napríklad na Profesii, aby sa k nemu recruiteri vedeli dostať. Prostredníctvom LinkedInu nám môžete dať vedieť, že ste otvorený novým pracovným príležitostiam.

 

Neuspokojte sa s málom
Mnoho ľudí po zaslaní životopisu čaká na spätnú väzbu prv, než zareagujú na ďalšiu ponuku. Odozva však môže trvať niekoľko týždňov, ba dokonca nemusí prísť nikdy. Zamestnávatelia si vyhradzujú právo kontaktovať iba vybraných uchádzačov, preto sa nebojte posielať niekoľko životopisov súbežne. Najhoršie čo by sa mohlo stať je, že by ste dostali viac ponúk. Čo vlastne vôbec nie je zlé. ☺

 

Kto prv príde, ten prv berie
Pokiaľ máte naozaj záujem nájsť si prácu, snažte sa byť zastihnuteľný. Ťažká komunikácia s kandidátom je častou príčinou jeho neúspechu. V prípade, že vás zastihneme v situácii, kedy nie je telefonát príjemný ani pre jednu stranu, nebojte sa povedať, že vám to v tejto chvíli nevyhovuje. Absolvovať telefonicky pohovor v Kauflande nie je úplne komfortné, verte mi, viem to z vlastnej skúsenosti ;) Navrhnite si však čas, kedy vás môžeme kontaktovať.
Jedno dôležité pravidlo! V prípade, že si nájdete zmeškaný hovor a zároveň viete, že ste nedávno reagovali na niekoľko ponúk, ZAVOLAJTE SPӒŤ! A najlepšie čo najskôr. Nespoliehajte sa na to, že vám budeme volať druhýkrát. Výhodná ponuka vám môže ujsť práve o ten jeden telefonát.

Pripravte sa na pohovor
Prečítajte si niečo viac o spoločnosti, čomu sa venuje, aké má ciele, aké znalosti si vyžaduje daná pozícia. Nájdite ten správny „match“ medzi vašimi skúsenosťami a kandidátom, ktorého spoločnosť hľadá. Jedno je však podstatné! Neklamte a nevymýšľajte si skúsenosti, ktoré v skutočnosti nemáte, vyzdvihnite tie, ktoré na žiadanej pozícii budete môcť využiť.

Zdieľajte článokO Autorovi článku


Petra Lövingerová

lovingerova@neumannconsulting.sk
+421 948 238 362

Som absolventkou psychológie a aktuálne najmladším článkom Neumann tímu ☺ Už ako študentka som vedela, že práca s ľuďmi je to, čomu sa chcem venovať, a ako nováčik som neprišla len do Neumannu, ale i do “recruit sveta“, ktorý je najmä o ľuďoch. Mnohých zaujímavých, ale vždy niečím odlišných.

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial