Autor: Petra Lövingerová
Publikované 07.04.2020


 

Je načase mať viac času?

Možno ste pred pár mesiacmi postrehli informáciu, že fínska premiérka v krajine plošne zaviedla 4 - denný pracovný týždeň. Bol to síce v tom čase HOAX, avšak celkom úspešný i v popredných svetových médiách a realita mnohých zahraničných spoločností.
O pár týždňov neskôr, slovenské voľby, a hľa novovznikajúce politické strany, hlásajúce sociálne hodnoty, sľubujú také isté opatrenia na Slovensku. Žiaľ za desať rokov.
Je celkom fascinujúce, kde sme sa od doby priemyselnej revolúcie posunuli. Od 12 až 16-hodinových šícht, 6 až 7 dní v týždni, k neustále sa vyvíjajúcim snahám o maximálnu flexibilitu času v zamestnaní.
Aj podľa nášho interného prieskumu obľúbenosti benefitov, ktorý sme pred pár mesiacmi uverejnili, je nepochybné, že u zamestnancov na Slovensku je najcennejšia možnosť flexibility v otázke pracovného času. A ani sa im nečudujeme, veď priemerne v práci strávime vyše štvrtiny roka.
Pre akú skupinu zamestnávateľov je teda skrátený pracovný týždeň vhodnou voľbou?
Vo všeobecnosti platí, že v aktuálnom nastavení pracovného trhu, by zo dňa na deň vedeli na nový systém nabehnúť najmä menšie firmy a jednosmenné prevádzky, kde je väčšia pravdepodobnosť, že by bola zachovaná idea rovnakého výkonu za rovnakých platových podmienok v kratšom časovom úseku.

Mnohé štúdie boli prevedené, a zhodovali sa v niektorých podstatných pozitívach takejto zmeny:
- Nárast produktivity pri prepočte na odpracovanú hodinu
- Zníženie nákladov na prevádzku
- Zníženie uhlíkovej stopy na zamestnanca
- Zníženie práceneschopnosti a čerpania dovolenky

Podobné výsledky badali firmy, ktoré z vlastnej iniciatívy tento benefit svojim zamestnancom poskytli, napríklad vo Švédsku, Holandsku, i susednom Česku a Rakúsku.
Ako však zabezpečiť aj ľudí v nepretržitých prevádzkach, ktorí ťahajú fyzicky náročné smeny?
Alternatívnou možnosťou pre výrobné spoločnosti a veľké korporáty, je druhá úprava na skrátenie pracovného času na 6 hodín denne. Tu je však nutné pripomenúť, že z hľadiska povinnosti odpracovaných hodín sme už tak s číslom 40 (42,5 so zarátaním povinnej prestávky) takmer na konci zoznamu európskych krajín.

Nie je teda čas, opäť posunúť hranice?

Zdieľajte článok



O Autorovi článku


Petra Lövingerová

lovingerova@neumannconsulting.sk
+421 948 238 362

Som absolventkou psychológie a aktuálne najmladším článkom Neumann tímu ☺ Už ako študentka som vedela, že práca s ľuďmi je to, čomu sa chcem venovať, a ako nováčik som neprišla len do Neumannu, ale i do “recruit sveta“, ktorý je najmä o ľuďoch. Mnohých zaujímavých, ale vždy niečím odlišných.

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial