Autor: Kristína Škorníková
Publikované 20.10.2020


 

Kristína (28, Turzovka) je s nami dva roky. Úprimne povedané, pocitovo je to už aj viac!:) Jej recruiterské alter ego sme prevetrali pár otázkami. Nech sa páči:

 

1. Kristína recruiter pred dvomi rokmi a Kristina recuiter dnes? Keď som nastúpila pred dvomi rokmi do Neumann-u, všetko bolo pre mňa úplne nové. Prvé týždne som obdivovala kolegov s akou ľahkosťou telefonujú kandidátom a majú prehľad, kde a ktorá spoločnosť prepúšťa a kde kandidátov hľadať. Snažila som sa od nich naučiť čo najviac. Na začiatku som sa bála ponúkať prácu ľuďom, lebo veď čo ak nemá záujem a ja ho otravujem? Chcela som mať odpovede na všetko, lebo som nechcela pred kandidátom pôsobiť neprofesionálne. Stresovala som sa, keď ma zamietali Inžinieri kvality, lebo mali vyššie platové očakávania a hľadala som chybu v sebe. Dnes už tieto veci zvládam s ľahkosťou :)


2. Čo ma naučila táto práca? V čom ma ovplyvnila? Práca v Neumann-e bola moja prvá TPP. Bola to prvá práca, kde som sedela 8 hodín, mala obednú pauzu a pracovala 5 dní v týždni. A nemusela som pracovať cez víkendy :) Vďaka rôznym situáciám som sa naučila, že s kandidátmi sa netreba doťahovať, presviedčať ich, alebo im volať 10-krát. Keď niekto prácu chce, čas si nájde a nebude mi dávať termíny o 9 hodine večer. Dokážem vyhodnotiť a hneď v telefóne povedať, že hľadáme iný profil alebo iné skúsenosti. Nebojím sa priznať, že niečomu nerozumiem a rada si to nechám vysvetliť. Ak je v telefóne kandidát nepríjemný, už ma to nevyvedie z miery, usmejem sa a poviem, nech mi zavolá, keď bude mať náladu.


3. Najvtipnejší moment, na ktorý si spomínam. Mám veľmi rada pohovory, kde kandidáta môžem naozaj vyzvŕtať- spoznať ho aj ako človeka. Častokrát sa zasmejeme a pohovor je potom oveľa uvoľnenejší. Stáva sa mi však často, že sa kandidáti smejú na mne, so mnou. Keď absolvujem veľa pohovorov, ku koncu dňa už, povedzme, neartikulujem. Mením písmenka, vynechávam slabiky, prekrúcam slová a vznikajú z toho vtipné nové slová. Pred pár dňami som však zažila úplne iný level! Bola som nachladnutá a mala som dohodnutý telefonát pohovor s kandidátom. Keď som získala všetky informácie a cítila, že na mňa ide kýchanie, snažila som sa čím skôr rozhovor ukončiť, kandidát sa však chcel ešte pár detailov popýtať, no už sa to nedalo zastaviť. Pustila som sa do kýchania (kto ma pozná vie, že kýcham ako malé šteňa). Kandidát najprv povedal „na zdravie“, no potom sa začal smiať. Veľmi. A keď som dokýchala, smiali sme sa spolu.


4. Nepríjemnejší zážitok, na ktorý si spomínam. Dlho som rozmýšľala nad zážitkom, ktorý by vo mne negatívne zarezonoval. Isteže boli situácie, ktoré ma nahnevali, sklamali, ale s odstupom času mi neprídu také významné. Dosť ma však dokáže rozčarovať, keď sa nedodržiavajú pravidlá a podmienky, ktoré máme medzi klientom/kandidátom nastavené. Dohodnutý a potvrdený pohovor, ale žiaľ, kandidát nepríde/ nedvihne, neospravedlní sa. Klientom zastavený výberový proces po 3 kolách pohovorov. Zrušenie pozície z večera do rána. Uvedomujem si však že v našom prostredí sa to nie vždy dá ovplyvniť. Nádych a výdych. Ideme ďalej.

 

5. Ako sa ti u nás pracuje :) ? V Neumann-e sa mi pracuje veľmi fajn. Máme mladý kolektív, pekné priestory, dobrú kávu :) Som rada, že je to priestor, kde sa môžem prejaviť aj ako „ja“. Je to miesto, kde sa nápadom medze nekladú a vlastný názor je vítaný. 6. Čo by si odporúčala uchádzačom o našu prácu? Keby som mala dať jednu radu začínajúcim recruiterom, povedala by som im, aby si dali pozor na to, čo si prajú :D Na pohovoroch sme často počúvali od kandidátov k nám do tímu, že hľadajú prácu s ľuďmi. Recruiter potrebuje značnú dávku empatie, ale aj schopnosť sa odosobniť,  veľmi veľa vecí a nálad odfiltrovať a nepripustiť ďalej, než po slúchadlo telefónu. A to nedokáže každý. Najlepšie na práci s ľuďmi je práca s ľuďmi. Najhoršie na práci s ľuďmi... je práca s ľuďmi. V tomto našom HR mikro svete spoľahlivo funguje tzv. sinusoida úspechov a neúspechov, a to dokonca niekoľkonásobne viac ako inde, pretože sme agentúra. Ale ten úspech... ten vám dá krásny pocit satisfakcie. Ak za sebou radi vidíte výsledky svojej práce, táto práca by vás mohla baviť. Začiatky pre niekoho môžu byť naozaj náročné, a to, že sa nedarí prvý mesiac neznamená, že sa nebude dariť ani potom :)

Zdieľajte článokO Autorovi článku


Kristína Škorníková

skornikova@neumannconsulting.sk
+421 948 216 060

Do Neumann-u som nastúpila medzi poslednými. Bolo to v období, keď som sa chystala na stáž do Číny učiť angličtinu. No ako sa hovorí „ Človek mieni a Pán Boh mení“, ja som ostala tu.

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial