Venujete onboardingu dostatok času a kreativity? Prvý dojem rozhoduje o tom, či bude zamestnanec svoju prácu milovať alebo „zdupká“ v priebehu skúšobnej doby.

 
Procesu prijatia nových zamestnancov venujeme aj my veľa času, onboarding v malých firmách, ako je tá naša, má svoje riziká a nástrahy, dokonca o niečo väčšie ako tie vo veľkých firmách. Onboarding si zaslúži svoje pravidlá a systém. V ideálnom prípade aj človeka, ktorý sa mu u Vás v spoločnosti bude venovať. Nemávajte nad ním rukou. V moderných, úspešných firmách je zrkadlom firemnej kultúry.
 
Vedeli ste, že kvalitný onboarding zvýši šancu zotrvania zamestnanca na pozícii o 69%? Sú to celé 3 roky! (https://help.lever.co/hc/en-us/articles/115003148346–How-do-I-push-candidates-to-Click-Boarding-to-kick-off-new-hire-onboarding-)

 

 

Tento zaujímavý (na európskych spoločnostiach realizovaný ) prieskum poskytol prekvapivé výsledky, resp. feedback zamestnancov na úvodný adaptačný proces:

 

 

Neurčitosť informácii a úloh na ktorých majú pracovať
Aké výsledky majú v akej dobe dosiahnúť
Prekvapil nás výsledok, že viac ako dve tretiny zamestnancov nedostalo informácie o svojej pozícii
Viac ako 50% zamestnancov čaká v prvý deň „prekvapenie“ v podobe chýbajúcich pracovných prostriedkov
Z prieskumu našej agentúry medzi kandidátmi ktorých sme úspešne umiestnili na pozíciách našich klientov vieme, že, bohužiaľ, ani po mesiaci nepoznajú štruktúru spoločnosti, ba ani svojich kolegov.

 

 

Nováčikovia si z prvého dňa v práci potrebujú odniesť pocit, že sú vítaní. Očakávajú:

 

 

Interakciu. Noví prichádzajúci si zaslúžia pozornosť kolegov v tíme v ktorom budú pracovať, ideálne aj párminútový rozhovor s nadriadeným (plant managerom a pod.) aby sa tak minimalizovali stresové momenty pri prvom jednaní „face to face“ s nadriadeným.
V ideálnom prípade by mal byť nováčik sprevádzaný hneď od vstupu do dverí, zoznámený s okolím. Rozhodne vždy zapôsobia milé pozornosti v podobe kvetov, čokolády, pozvanie na obed. Jednoducho záujem. A teda aj pracovný stôl
Len málokedy odstraší človeka niečo viac ako demotivovaný kolega na vedľajšom stole
Prizvanie budúceho kolegu na spoločné tímové akcie ešte pred oficiálnym termínom nástupu je tiež veľmi sympatické a teší sa veľkej obľube
Čas. Nájdite si na nového človeka v tíme čas. Využívajte efektívne dotazníky (elektronické) ešte pred nástupom, investujte čas do vizuálne zaujímavých materiálov o spoločnosti, o vašich hodnotách, cieľoch, kultúre.
Kreativita. Zaujal nás napríklad tento nápad. Google je nekonečná studnica nápadov. Máme zoznam 15-20 netradičných profilových otázok, ktoré sa pýtame každého nového zamestnanca. Zverejňujeme ich na našom internom blogu The Talk.“ – Tricia Casey, talent manažérka Briljent.

 

 

 

X
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial