Autor: Lucia Boorová
Publikované 14.10.2019 


 

Naozaj chcete odísť alebo ...

Naozaj chcete odísť alebo ,,iba“ rozsvietiť kontrolku v hlave zamestnávateľa?

Percentuálna nezamestnanosť ešte v lete dosiahla menej ako 5%. Na západnom Slovensku, kde je pracovných možností najviac, je menej ako 3%. Akú šancu mám, ako zamestnanec, zariskovať s otázkou u zamestnávateľa, že ak mi nezvýši plat, odídem? Nuž....pomerne veľkú.

Množstvo zamestnávateľov v poslednom období doslova ,,prekopalo“ benefity, sociálne balíčky, odmeňovanie, zvýšili platy, najali si do firiem mentorov, aby si udržali zamestnanca. Hlavne tých na kľúčových pozíciách, ktorých je na trhu málo. Jednak chcú ísť s trendom, jednak si chcú znížiť fluktuáciu, a teda udržať zamestnanca. V neposlednom rade vedia, že treba spraviť určité zmeny a opatrenia, aby nemuseli neskôr investovať oveľa viac financií z rozpočtu firmy a energie do zaúčania tých nových zamestnancov.

A práve táto situácia hrá do karát zamestnancom. Dobre poznajú situáciu vo firme, majú zmapovaný konkurenčný trh a aj zákon o zverejňovaní platov im pomáha lepšie sa orientovať. Potom im stačí oveľa menej podnetov na to, aby si dohodli stretnutie so svojim šéfom alebo začali hľadať novú prácu.

Avšak prísť za svojím nadriadeným a žiadať o zvýšenie platu bez argumentov je hlúposť. Rovnako tak dávať podmienky....,,Buď mi zvýšiš plat alebo odídem!“ Predtým, ako sa rozhodnete ísť si po zvýšenie platu, mali by ste mať premyslené dôvody a komunikovať so svojím šéfom zvýšenie platu na základe práce, úspešne ukončeného projektu, osobných výsledkov, navýšenia pracovnej agendy a pod. Krajšie čísla na výplatnej páske potešia azda každého, ale treba si uvedomiť, že ak prídete za šéfom bez rozumných dôvodov, prečo o vyšší plat žiadate, môže sa pokojne stať, že odídete so zamietavou odpoveďou. Otázkou však je, či výška platu je jediná vec, ktorá vám prekáža, a naopak či samotný plat zatieni všetky ostatné nedostatky, ktoré ste predtým v práci vnímali.

Z iného pohľadu to môže byť pre kandidáta tzv. win-win situácia. Kandidát príjme novú ponuku, avšak stále pracuje vo svojom aktuálnom zamestnaní. Je ešte pomerne dlhý čas vo výpovednej lehote, ktorá sa ponúka ako výborný priestor pre nájdenie ešte lepšej pracovnej príležitosti a takisto ,,hra“ v zmysle zamestnávateľa, či si ma zavolá k sebe a prediskutuje so mnou za akých podmienok ostanem u neho pracovať.

Aj nám v agentúre sa čoraz častejšie stáva, že namiesto skutočného hľadania novej práce, kandidátom vlastne len pomôžeme k zvýšeniu ich platu u súčasného zamestnávateľa. I keď nám táto forma pomoci neprináša zisk do firmy a ani dobrý pocit z odvedenej práce, je to naozaj ten správny výsledok pre kandidáta? Na ako dlho to prinesie kandidátovi pocit víťazstva? Z našej praxe je to rôzne. Niekedy nám po takejto situácii kandidát pošle svoj životopis znovu po pol roku, niekedy zavolá po mesiaci s tým, že vlastne aj tak v súčasnej práci nie je spokojný, ani za nových dohodnutých podmienok. V každom prípade by však malo platiť pravidlo, že ak si idete po zvýšenie platu, mali by ste mať na to dôvod. Vedieť si ho obhájiť. A takisto si položiť otázku, či výška platu je to jediné kritérium, pre ktoré sa vám oplatí vo firme ostať aj naďalej. Často totiž kandidáti nevedia reálne vyhodnotiť všetky negatíva v práci, a preto im zvýšenie platu prinesie uspokojenie žiaľ iba na krátku dobu.


Zdieľajte článok



O Autorovi článku


Lucia Boorová

boorova@neumannconsulting.sk
+421 918 631 491

Byť súčasťou tímu Neumann znamená pre mňa spojenie práce a záľuby v jednom. Založenie agentúry, spoločnosti a miesta kde sa cítim dobre, je zhmotnenie myšlienky, že ak niečo chcete, naozaj sa to dá.

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial