Autor: Anna Lukáčová
Publikované 01.11.2019


 

Nedemotivujte motivačným listom. Neignorujte sprievodný list.

V tomto príspevku sa zameriame na to, ako nepísať motivačný list a ako spríjemniť recruiterovi čítanie vášho CV.

Cieľom motivačného listu je ukázať, prečo ste vy tým správnym kandidátom na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Z aktuálnych ponúk na inzertných portáloch vnímame, že požiadavka na pripojenie motivačného listu sa objavuje už iba zriedka. A my vieme prečo:

1. 7 z 10 motivačných listov sú nájdené a stiahnuté z internetu. Recruiteri teda čítajú tie isté texty dookola.

2. ML má byť prispôsobený každej ponuke zvlášť. Ruku na srdce, kto z nás si dá tú námahu a prepíše zakaždým text ML a berie do úvahy charakter pozície, o ktorú sa uchádza? Všeobecné a nekonkrétne ML, ktoré nesúvisia s pozíciou, na ktorú reagujete, recruiteri nečítajú. Ak chcete poslať takýto ML, odporúčame ho neposielať.

3. ML chýba pointa. Zabudli ste na to dôležité. Priblížiť svoje skúsenosti, schopnosti, vlastnosti, vypichnúť to, kde vy vidíte „match“ medzi pozíciou, na ktorú reagujete a medzi požiadavkami zamestnávateľa na vhodného kandidáta.

4. v ML máte priestor na vypichnutie kariérnych momentov, ktorými sa zaslúžene a prirodzene chcete pochváliť. Prečo tak neurobiť? Ukážte, ako na sebe pracujete.

5. ML má svoj vizuál. Obsahuje aj meno príjemcu, resp. komu je smerovaný/ určený. Nespočetne veľakrát sme si v ňom našli meno úplne inej spoločnosti a iného človeka. Veľmi odporúčame dať si na toto pozor.

6. Za jeden z najväčších „trapasov“ považujeme zaslať „job application“ bez jedinej sprievodnej vety. „Dobrý deň, reagujem na pozíciu...“. Kredit dole. Je paradoxom, že kandidáti v súčasnej, konkurenčnej dobe, nepremýšľajú nad tým, ako sa odlíšiť, zaujať. Na dobrý prvý dojem máte 6 sekúnd.

7. Z našich (Neumann) skúsenosti vám určite odporúčame uprednostniť sprievodný list pred tým motivačným. Sprievodný list = EMAIL.

8. Venujte energiu napísaniu pár základných riadkov recruiterovi, kde mu priblížite svoj záujem, motiváciu, dôvody záujmu o pozíciu. Odkážte nám, že sa radi dozviete viac informácii o pozícii a že sa budete tešiť na ďalšie informácie. Veľmi jednoduché a veľmi efektné!

Zdieľajte článokO Autorovi článku


Anna Lukáčová

lukacova@neumannconsulting.sk
+421 918 241 048

Svoju prácu mám naozaj rada. Je to kolotoč výziev! Spájať predstavy a požiadavky našich klientov s realitou pracovného trhu do konečného výsledku v podobe jedného, úspešného kandidáta je výzvou. A my v Neumanne milujeme výzvy! :)

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial