Autor: Martina Jantáková
Publikované 11.11.2020


 

Nepokazte si to!

Zopár, pre niekoho samozrejmých, no pre niekoho nových rád, tipov, ako si to „nepokaziť“ pri hľadaní práce.

1. Maličkosť, akou je e-mailová adresa – reálne nám chodia „nadupané“ životopisy z emailov typu: miskoazuzka@........ . Toto je naozaj „fópa“. Netvrdím, že by niekto podceňoval Vaše schopnosti na základe tvaru a znenia e-mailu. Ide však o maličkosť, ktorú zmeníte za pár minút. Urobte si novú adresu. Ideálne v tvare, ktorý zahŕňa Vaše meno a priezvisko, poprípade priezvisko samostatne.


2. Halo? No? – taká banalita, a dokáže priam dokonalo pokaziť dojem. Hľadáte si prácu?
Reagujete na pracovné pozície? Kto by Vám tak mohol volať z toho istého čísla už tretí krát? Odozvu na telefonát radšej nahraďte obyčajným „prosím“ a predstavte sa. Ak sa náhodou nachádzate v hlučnom prostredí, zavolajte neskôr, alebo zdvihnite telefón a povedzte, že sa Vám aktuálne hovoriť nedá. Telefonátom za hluku pískajúceho vlaku s priebežnou stratou signálu veľa vody nenamútime!


3. Komunikácia nie je až také klišé – rozviňte vety, neostávajte pri áno/ nie odpovediach. Veď predsa ukážte, že máte o prácu záujem! Recruiter si o Vás vytvára komplexný obraz, zisťuje s čím máte/ nemáte skúsenosť, ako komunikujete, a podobne. Verte, je to náročné komunikovať s niekým, kto odpovedá naozaj „stroho“ – áno, nie, hm, moc nie, a podobne.


4. Normálne si priznajme, že máme aj slabé stránky/ skúsenosti – ak má byť angličtina aktívna, lebo ju budete využívať na dennej báze v komunikácií so zahraničnými kolegami, nepresviedčajte recruitera, že aktívnu angličtinu máte „zmáknutú“ do mesiaca, lebo ste práve začali navštevovať kurz angličtiny :) .


5. Keď nastane vzduchoprázdno – dohodnutý pohovor, veľký záujem, e-maily potvrdené do troch minút! Príde čas pohovoru a po kandidátovi, akoby sa zľahla zem. Nezdvíha telefón, na pohovor nepríde... Ak sa Vám na pohovor nedá prísť z akéhokoľvek dôvodu, my to, ako rozumné a cítiace ľudské bytosti, pochopíme. Bude nám to ľúto, ale pochopíme to.

A čo poteší Martinu J. full time full dedicated recruiterku? Prehľadný životopis – t.j. žiadne litánie, alebo naopak, nepopísané CV – t.j. zlatá stredná cesta. A osobne mám rada, aj keď mi kandidát/ ka napíše v sprievodnom e-maily, prečo na pozíciu reaguje, prečo si myslí, že je vhodný kandidát/ kde vidí „match“ medzi pozíciou a jeho skúsenosťami – z jednoduchého dôvodu – kandidát venoval pozornosť inzerátu a vie, prečo reaguje :) .


Kto ma pozná vie, že sa snažím viesť telefonáty milou, priateľskou cestou. Samozrejme, nie vždy je to možné :D, hlavne pri kandidátoch, ktorí pôsobia arogantne, drzo a teda miestami absolútne nepôsobia, že by si uvedomovali, že sú to práve oni, ktorí si hľadajú prácu. Treba si uvedomiť, že môžete byť odborníkom na XY vecí, no popri Vašich skúsenostiach, je tu ešte jeden nie menej podstatný faktor – a tým je osobnostná stránka.

Zdieľajte článokO Autorovi článku


Martina Jantáková

jantakova@neumannconsulting.sk
+421 948 202 329

I keď v recruiterskej oblasti pôsobím pomerne krátko, práca recruitera ma baví. Každý deň sa človek stretáva s rozličnými situáciami a výzvami. Pri prvej obsadenej pozícií som bola nadšená, hlavne z toho dôvodu, že som dopomohla uchádzačovi k nájdeniu práce a taktiež, že som dokázala naplniť očakávané kritéria klienta.

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial