Autor: Petra Lövingerová
Publikované 20.03.2020


 

Spätná väzba z pohovoru nie je boj s Vašim egom

Z našich skúseností v Neumanne, v rámci akéhosi selektívneho procesu (aj keď to neznie veľmi pekne), ktorý je prítomný pri každej jednej obsadzovanej pozícii vieme, že sa na osobné pohovory k našim klientom dostane naozaj tri až päť profilov, ktoré v najvyššej miere spĺňajú ich požiadavky. Profesionálne sú to zväčša veľmi rovnocenní súperi, avšak víťaz je vždy len jeden. A tým zvyšným musíme oznámiť, že „Mrzí nás to, ale spoločnosť sa rozhodla pre iného kandidáta.“... Garantujem Vám, že túto časť svojej práce nemá rád nikto z nás.

Myslíme si, že každý kandidát by mal so štipkou sebakritiky prijať, pokiaľ je spätná väzba spojená s chýbajúcimi praktickými zručnosťami. Viete, pokiaľ spoločnosť, ktorá predáva stavebný materiál, hľadá a potrebuje marketéra z oblasti stavebníctva, skúsenosti s marketingom vodky nestačia. Ani marketingový riaditeľ časopisu o interiérovom designe.

Neraz dostávame po pohovore feedback: ,,Skvelí kandidáti! S kolegami sa poradíme, rozhodujeme sa medzi kandidátom X a kandidátom Y.“ Super! Vyberú si, opäť dobrá práca. Ale na základe čoho sa rozhodnú? Obaja kandidáti spĺňajú požiadavky na vzdelanie, technické a jazykové znalosti. Nemožno odoprieť fakt, že každý vedúci oddelenia prihliada pri výbere nového zamestnanca na vlastnosti tímu.

Preto popri zručnostiach kandidáti časti zabúdajú, že je potrebné sadnúť si aj osobnostne. Predsa len sú pozície, ktoré vyžadujú dynamického, komunikatívneho a aktívneho človeka. Zakríknutý a utiahnutý obchodník toho veľa nepredá.

Tu je niekoľko tipov od nás, ako prijať a vstrebať informácie o zamietnutí.

1. Ani jednej strane nie je úplne príjemná táto časť komunikácie, aj napriek tomu sa však snažte pozorne počúvať.

2. V tejto chvíli je rozhodnuté, nesnažte sa personalistom vyvracať ich tvrdenia, obhajovať vaše správanie na pohovore, prípadne ich až osočovať.

3. Pokiaľ ste zachytili, že niektoré dôležité informácie neboli povedané, upozornite na ne v prípade, že by mohli reálne ovplyvniť situáciu.

4. Je v poriadku pýtať si spätnú väzbu na to, čo by ste mohli urobiť do budúcna lepšie. Tento bod však platí najmä v prípade, že vám vyrozumenie o neprijatí odkomunikuje priamo spoločnosť. Externý personalista nemá vždy dosah na konkrétne dôvody.

5. Našich kandidátov si veľmi vážime. Neraz aj nás štve, pokiaľ sme presvedčení o kvalitách kandidáta, keď si spoločnosť napríklad uzavrie pozíciu interne. Nemáme na to dosah, no nové pozície prichádzajú neustále. Neunáhlite sa so zatrpknutými správami a žiadosťami a vymazanie všetkých vašich údajov z databáz. Zostaňme radšej v kontakte pre možnosť ďalšej spolupráce!

Je v poriadku cítiť sa trochu ublížene, odmietnutie nenechá nikoho chladného. Ak vám to pomôže, vráťte sa k pohovoru a úprimne si zhodnoťte, či ste urobili maximum, čo bolo vo vašich možnostiach. Predsa len, v každom úspechu je kúsok šťastia.  Dôležité je však najmä uvedomiť si prípadné nedostatky a zapracovať na nich. Každá skúsenosť nás v živote niekde posunie. To isté platí aj v kariérnej sfére a či už máte za sebou jeden, dva alebo aj desať pracovných pohovorov, z každého by ste si mali odniesť niečo, vďaka čomu sa môžete zlepšovať.

Zdieľajte článokO Autorovi článku


Petra Lövingerová

lovingerova@neumannconsulting.sk
+421 948 238 362

Som absolventkou psychológie a aktuálne najmladším článkom Neumann tímu ☺ Už ako študentka som vedela, že práca s ľuďmi je to, čomu sa chcem venovať, a ako nováčik som neprišla len do Neumannu, ale i do “recruit sveta“, ktorý je najmä o ľuďoch. Mnohých zaujímavých, ale vždy niečím odlišných.

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial