Autor: Kristína Škorníková
Publikované 24.10.2019


 

Životopis

Životopis je vaša vizitka, ktorá o vás povie viac ako si myslíte. Často nám chodia životopisy s fotkou z kúpeľne, veľmi stručné životopisy bez popisu práce, alebo naopak životopisy obsahujúce 7 strán. Ako napísať dobrý životopis? Ktorú fotku použiť ? Čo je pre životopis relevantné a čo nie?

Forma životopisu

Recruiter priemerne strávi 6 sekúnd pri jednom životopise, tvrdí štúdia . Dajte si preto záležať na prvom dojme z CV-čka. Využite svoju kreativitu a vygúglite si zaujímavé formy životopisu. Pozrite si napríklad stránku www.canca.com , https://cvmkr.com/ . Zaujímavý životopis viete spraviť aj na www.profesia.sk . Buďte originálni. Inšpirujte sa! Bude vám stačiť len čas a počítač. Do formy životopisu určite patrí aj gramatika. Ak si nie ste istý, aké i/y sa píše, určite sa poraďte a ak nemáte s kým, stále tu je google :).

Fotografia

V jednoduchosti je krása. Nefoťte sa v kúpeľni v zrkadle, nevystrihujte sa zo svadobnej fotografie, nepoužívajte efekty, neposielajte nám fotky celej postavy z turistiky a ani tri fotky naraz :) . Jednoduché pozadie, jednoduché oblečenie, príjemný úsmev. To nám stačí.

Osobné údaje

Pri osobných údajoch nás zaujíma vaše meno a priezvisko, adresa trvalého/prechodného pobytu, aby sme vedeli, kde si prácu hľadáte a kontaktné údaje ako email a telefónne číslo. Čo sa týka emailu, zriaďte si email pozostávajúci z vášho mena a priezviska, ideálne nie na azete. Sú to vtipné situácie, keď s vami robíme pohovor a emaily posielame na macicka99/ lollipop567/sexypalo724. O tom, či si vás spoločnosť zavolá na pohovor nerozhoduje vaša rodinná situácia (slobodný/ženatý/rozvedený, počet detí, mená detí), preto nie je podstatné ju tam uviesť.

Vzdelanie

Pri niektorých pozíciách je vzdelanie kľúčové. Preto ho pravdivo uveďte. Zamestnávatelia si zvyknú vypýtať aj dokumenty o ukončení vysokej školy, takže naozaj nemá zmysel zavádzať. Čo však robiť ak školu nedokončíte? Nech sú vaše dôvody na neukončené vzdelanie akékoľvek, napíšte si ho do životopisu. Vždy viete situáciu objasniť a ak ste štúdium neukončili z lenivosti, tak to zamestnávateľ určite pochopí.

Kurzy

Absolvovali ste zaujímavé školenia, kurzy? Super! Určite ste sa toho veľa naučili. Ak ste ich absolvovali 20, tak nie o všetkých musíme vedieť. Zbytočne vám to predĺži životopis.

Pracovné skúsenosti

Pracovné skúsenosti sú najdôležitejšou časťou životopisu. Pri absolventských životopisoch sa nehanbite spomenúť svoje brigády. Ukážete tým, že ste si popri školských povinnostiach našli čas aj na to, aby ste nadobudli pracovnú morálku. Pri ostatných životopisoch nie je nutné uvádzať brigádnické práce, pokiaľ nie sú relevantné. Čo však oceníme v každom životopise je mesiac a rok začatia a ukončenia práce. Chceme predsa vedieť ako dlho ste tam boli a aké sú dôvody na odchod zo zamestnania. Bolo by veľmi fajn, keby ste životopis mali prehľadný a nepísali ho ako esej, čiže v súvislom texte. Napíšte kľúčové veci, s ktorými ste sa v práci stretávali a ktoré by boli najrelevantnejšie.

Preto prispôsobujte svoj životopis každej pozícii, ak si napríklad zamestnávateľ vyžaduje znalosť AutoCAD-u, napíšte do svojho popisu práce, že ste s ním pracovali a nebojte sa spomenúť váš najlepší projekt.

Znalosti

Práve znalosti sú tie, pri ktorých ľudia často zavádzajú, pretože chcú vyzerať lepšie. Pri jazykoch to platí špeciálne. Keď ste Slovák, nepotrebujeme vedieť, že ovládate slovenčinu na úrovni C2. Dajte si však pozor na cudzie jazyky. Úroveň C2 z cudzieho jazyka je naozaj vysoká, dosahujú ju len rodení hovoriaci. Naozaj dobrá úroveň je B2 a požaduje ju väčšina zamestnávateľov, je to plynulá angličtina na komunikatívnej úrovni. Keď však angličtinu nevyužívate a hapkáte pri bežných otázkach, uveďte nižšiu úroveň jazyka. Vždy je lepšie pozitívne prekvapiť :) a navyše my si tú úroveň overíme tak či tak.

Znalosti programov je tiež dôležité uviesť pravdivo. Vždy sa pri pohovoroch pýtame na konkrétne skúsenosti s programami, ktoré sú relevantné pre konkrétneho zamestnávateľa.

Zdieľajte článok



O Autorovi článku


Kristína Škorníková

skornikova@neumannconsulting.sk
+421 948 216 060

Keď nepracujem, venujem čas rodine a priateľom, chodím plávať, hrať bedminton, počúvam Eda Sheerana alebo moju obľúbenú brazílsku hudbu...

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial