Blog

Možno ste pred pár mesiacmi postrehli informáciu, že fínska premiérka v krajine plošne zaviedla 4 – denný pracovný týždeň. Bol to síce v tom čase HOAX, avšak celkom úspešný i v popredných svetových médiách a realita mnohých zahraničných spoločností. O pár týždňov neskôr, slovenské voľby, a hľa novovznikajúce politické strany, hlásajúce sociálne hodnoty, sľubujú také isté opatrenia na Slovensku. Žiaľ za desať rokov.

Z našich skúseností v Neumanne, v rámci akéhosi selektívneho procesu (aj keď to neznie veľmi pekne), ktorý je prítomný pri každej jednej obsadzovanej pozícii vieme, že sa na osobné pohovory k našim klientom dostane naozaj tri až päť profilov, ktoré v najvyššej miere spĺňajú ich požiadavky. Profesionálne sú to zväčša veľmi rovnocenní súperi, avšak víťaz je vždy len jeden. A tým zvyšným musíme oznámiť, že „Mrzí nás to, ale spoločnosť sa rozhodla pre iného kandidáta.“… Garantujem Vám, že túto časť svojej práce nemá rád nikto z nás.

Ak ste s tým „praštili“ vo svojom poslednom (predposlednom) zamestnaní, vedzte, že množstvo informačných kanálov vedie k Vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi. People hire people. Ľudia poznajú ľudí. Personalisti sa posúvajú z HR oddelenia na iné HR oddelenie. A Vaši bývalí kolegovia možno pracujú tam, kde sa Vy uchádzate o pozíciu.

V našej personálnej agentúre sa stretávame s množstvom pracovných pozícií, no najmä s rôznymi ľuďmi. Keď sa nás kandidáti pýtajú na pracovnú pozíciu okrem platu je pre väčšinu z nich dôležité meno spoločnosti a benefity, ktoré spoločnosť ponúka. Vyplýva to z klesajúcej nezamestnanosti a konkurenčného boja o dobrých zamestnancov.

Vstúpiť do sveta nezamestnanosti môže priniesť skvelý pocit slobody a nekonečného množstva voľného času. O tom, ako využiť čas medzi koncom a začiatkom nového zamestnania, si môžete prečítať v článku mojej kolegyne. Ak ste však nastavený tak, že sa určite chcete zamestnať čo najskôr, treba sa tomuto procesu prispôsobiť. Predsa len, povedzme si na rovinu, ak pre vás hľadanie nového zamestnania predstavuje vstávať na poludnie a zvyšok dňa stráviť na kávičkách a výletoch, obávam sa, že pracovný pohovor tak skoro mať nebudete.

Hľadáte si prácu? Posielate životopisy? V dnešnom článku sa zameriame na situácie, ktorým sa treba radšej vyhnúť pri hľadaní práce a komunikácií s recruiterom.

Cieľom motivačného listu je ukázať, prečo ste vy tým správnym kandidátom na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Z aktuálnych ponúk na inzertných portáloch vnímame, že požiadavka na pripojenie motivačného listu sa objavuje už iba zriedka. A my vieme prečo.

Životopis je vaša vizitka, ktorá o vás povie viac ako si myslíte. Často nám chodia životopisy s fotkou z kúpeľne, veľmi stručné životopisy bez popisu práce, alebo naopak životopisy obsahujúce 7 strán. Ako napísať dobrý životopis? Ktorú fotku použiť ? Čo je pre životopis relevantné a čo nie?

Percentuálna nezamestnanosť ešte v lete dosiahla menej ako 5%. Na západnom Slovensku, kde je pracovných možností najviac, je menej ako 3%. Akú šancu mám, ako zamestnanec, zariskovať s otázkou u zamestnávateľa, že ak mi nezvýši plat, odídem? Nuž….pomerne veľkú.

Plánujete meniť prácu? Rozmýšľate, či musíte alebo by ste mali nastúpiť do zamestnania ihneď? Dovoľte si kariérne prázdniny! Samozrejme, vždy s ohľadom na situáciu, my v Neumanne odporúčame našim kandidátom pred nástupom do nového zamestnania dopriať si voľno. Vypnúť. Spraviť si čas pre seba. Dôvodov je veľa.

Počas nášho „pracovného života“ zvyčajne niekoľkokrát zmeníme zamestnávateľa. Dôvody môžu byť rôzne – hľadanie nových výziev, kariérny postup alebo aj nevyhovujúci plat. Nech sú tie vaše akékoľvek, vždy je dobré zo starého zamestnania odísť korektne a zachovať si dobré vzťahy. Napríklad aj pre budúce referencie. V tomto článku zhrnieme pár základných bodov, ktoré by vám k tomu mali pomôcť.

Nezamestnanosť na Slovensku sa aktuálne pohybuje okolo 5 percent. Zamestnávatelia vynakladajú veľa prostriedkov na to, aby našli špičkových zamestnancov, no už tak nedbajú o to, aby si ich udržali. Myslia si, že meno spoločnosti alebo benefit postačí. Pozrime sa teda spolu na najčastejšie dôvody odchodov zamestnancov, s ktorými sa stretávame.

Venujete onboardingu dostatok času a kreativity? Prvý dojem rozhoduje o tom, či bude zamestnanec svoju prácu milovať alebo „zdupká“ v priebehu skúšobnej doby.  Procesu prijatia nových zamestnancov venujeme aj my veľa času, onboarding v malých firmách, ako je tá naša, má svoje riziká a nástrahy, dokonca o niečo väčšie ako tie vo veľkých firmách. Onboarding si zaslúži svoje pravidlá a systém. V ideálnom prípade aj človeka, ktorý […]

Vymieňajme si informácie. O pozícii, o Vašich očakávaniach, o Vašich možnostiach, Vašich potrebách. Stáva sa nám, že kandidát odíde z Vášho pohovoru zmätený, pretože v prvom kole pohovoru s nami nedostal informáciu o tom, že cestovať do zahraničia bude 40% svojho pracovného času, alebo že nebude využívať angličtinu napriek tomu, že ju vyžadujete. Tieto informácie […]

Tipy & Triky Príďte načas – zistite si presnú adresu spoločnosti, naplánujte si trasu, vyhraďte si čas pre prípadné zdržania na ceste, ideálne je prísť 5-10 minút pred začiatkom (ani príliš skoro, ale ani neskoro) Informácie o spoločnosti – zistite si základné fakty o firme, do ktorej idete na pracovný pohovor, ukazujete tým svoju angažovanosť a záujem o pozíciu, […]

Vážení naši klienti, Rastie zamestnanec spolu s Vašou spoločnosťou? Vyvíja sa? Rozvíja? Vzdeláva? Čo robíte Vy pre jeho rozvoj? Situácia sa vo vzťahu “zamestnanec”- “zamestnávateľ” za posledné obdobie zmenila. Od momentu pozvania kandidáta na pohovor má zamestnávateľ pomyselnú “povinnosť” potenciálneho kandidáta zaujať, osloviť, dokázať mu, že je jeho najlepšou voľbou. A potom príde moment, kedy […]

Krásne marcové ráno milí naši klienti,   Poznáte tvorbu Johna C. Maxwella? Nie? Určite však poznáte životné príbehy Martina L. Kinga, Adolfa Hitlera, Ježiša Krista, Johna F. Kenedyho. Spája ich jedinečná schopnosť. Boli vynikajúcimi lídrami. Dostala sa nám do rúk výnimočná kniha “Rozviň v sebe lídra” Johna C. Maxvella a my by sme Vám ju […]

Tému dnešného NSL neriešime v našej práci v priebehu ostatných dní, riešime ju neustále. Vyberiete si kandidáta, kandidát však ponuku nepríjme. Uvedieme pár dôvodov prečo sa tak stalo:

Najčastejšie obsadzovaná pozícia- Inžinier kvality Najťažšie obsaditeľná pozícia- Technik elektroúdržby Najľahšie obsaditeľná pozícia- Disponent logistiky/ materálových tokov Najviac obsadených kandidátov a pozíciu- Procesný inžinier Najobľúbenejšia Petrina pozícia- Produktový inžinier Najobľúbenejšia Lenkina pozícia- Sales pozície Najbľúbenejšia Terezina pozícia- 5 osí CNC Frézar Lukášová najobľúbenejšia pozícia- rozhodne Technik elektroúdržby  Najviac odmietnutých pracovných ponúk- Konštruktér Najviac zablúdených/ stratených […]

X
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial