Autor: Tereza Kmeťová
Publikované 25.09.2019 


 

Odíďte z práce korektne! (Pozitívny odchod z práce)

Počas nášho „pracovného života“ zvyčajne niekoľkokrát zmeníme zamestnávateľa. Dôvody môžu byť rôzne - hľadanie nových výziev, kariérny postup alebo aj nevyhovujúci plat. Nech sú tie vaše akékoľvek, vždy je dobré zo starého zamestnania odísť korektne a zachovať si dobré vzťahy. Napríklad aj pre budúce referencie. V tomto článku zhrnieme pár základných bodov, ktoré by vám k tomu mali pomôcť.

1. Šéf by sa mal dozvedieť o tom, že odchádzate priamo od vás. Je jasné, že často máme priateľskejšie vzťahy na pracovisku so spolupracovníkmi, než s nadriadeným. Preto im prirodzene o možnosti odísť hovoríme prvým. Ak však nastane situácia, keď sa s vami celé vaše oddelenie v podstate lúči, a šéf sa len nechápavo prizerá, môže vám to veľmi znepríjemniť mesiace vo výpovednej lehote.

2. Výpovednú lehotu dodržujte a neberte ako samozrejmosť, že vás zamestnávateľ pustí skôr. Keď sa v novom zamestnaní dohodnete na nástupe o mesiac, ale ste viazaný dvojmesačnou „výpovedkou“, môže vám to narobiť problémy. Dohody vytvárajte na základe reálnych podmienok.

3. Rozhodli ste sa podať výpoveď, ale súčasný zamestnávateľ sa vás snaží preplatiť. Dobre popremýšľajte, či túto ponuku zvážite. Najmä ak vaša motivácia nie je nespokojnosť s platom. Zvýšenie mzdy nezmení negatívne pocity v práci a o pár mesiacov možno budete dávať výpoveď opäť.

4. S bodom 3 súvisí aj opačný extrém. Stáva sa nám, že si kandidáti hľadajú pracovné ponuky len preto, aby mohli zamestnávateľovi pohroziť odchodom. Vďaka tomu si vydobyjú lepšie platové podmienky. Tento štýl komunikácie rozhodne neodporúčame! Keď to vášho šéfa v jeden deň omrzí, môžete zostať nepríjemne prekvapený a bez práce.

5. Dôvody vašej výpovede komunikujte úprimne. Pripomienky k negatívnym faktorom, ktoré ovplyvnili vaše rozhodnutie, podajte asertívne a s rešpektom. Nezabudnite spomenúť aj to, čo ste na vašej práci mali radi. Váš zamestnávateľ to určite ocení.

6. Plňte svoje pracovné povinnosti do posledného dňa. Keď za vás budú musieť úlohy dorábať kolegovia, namiesto príjemnej rozlúčkovej párty, vás budú čakať len chladné pozdravy.

7. V prípade, že sa počas vašej výpovednej lehoty budú konať firemné akcie, zúčastnite sa ich. Všetci vedia, že odchádzate, ale dobré vzťahy s bývalými kolegami alebo uvoľnenejšia debata so šéfom vám môžu pomôcť v budúcnosti.

Zdieľajte článok



O Autorovi článku


Tereza Kmeťová

kmetova@neumannconsulting.sk
+421 948 102 241

Aj keď v spoločnosti pôsobím len krátko, dynamické prostredie a energia, s akou je riešená každá
výzva, ma bavia a teším sa, že mám šancu v práci stretávať veľa nových a zaujímavých ľudí...

Novinky e-mailom


Dostávajte upozornenia o nových článkoch priamo do e-mailu. 


    X
    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial